Lotnisko Kraków – Balice

Zarys historyczny

Kraków do roku 1963 korzystał z założonego w 1923 roku lotniska w Rakowicach-Czyżynach. Od 2005 jest to już wyłącznie lądowisko muzealne. W 1964 roku część lotniska znajdującego się w Balicach przeznaczono dla cywilnego lotnictwa.

W 1995 roku lotnisko przyjmuje imię Jana Pawła II.

W 2003 roku irlandzkie linie Ryanair chcą odbywać loty z krakowskiego lotniska, a to wszczyna dyskusję na temat otwarcia nowego terminalu dla tani linii lotniczych.

2004 rok to otwarcie nowych połączeń w Europie Środkowej i odzyskanie dawnej dynamiki po chwilowym okresie spadku spowodowanym wprowadzeniem nowych przewoźników.

Regularne połączenia kolejnego przewoźnika w kategorii – tanie linie lotnicze – Easy Jet (13 października 2004 rok).

Adaptacja torów używanych dotychczas przez wojskową bazę lotniczą jako połączenia kolejowego między centrum miasta a lotniskiem i otwarcie pierwszych połączeń w maju 2006 roku.

Start terminala krajowego – 28 luty 2007 rok.

Nowa część terminala międzynarodowego o powierzchni 3000 m² – 20 lipiec 2007 rok.

Zmiana nazwy we wrześniu 2007 roku na Kraków Airport im. Jana Pawła II z dawnej nazwy – Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

3-milionowy pasażer 20 grudnia 2007 roku.

krakow balice

Nowy wielopoziomowy parking w marcu 2010 roku.

4-milionowy pasażer w sierpniu 2011 roku, obsłużony przez Ryanair.

Początek rozbudowy terminalu pasażerskiego od 26 października 2011 roku. Docelowo – 55 tys. metrów kwadratowych i przepustowość roczna na poziomie 8 milionów pasażerów.

Rejestracja sanitarnego lądowiska Balice – LRP dla śmigłowców w grudniu 2013 roku.

Z Balic do…

Loty regularne odbywają się dzięki następującym przewoźnikom – Air Berlin, Alitalia, Austrian Airlaines, British Airways, Brussels Airlines, Easy Jet, Finnair, Germanwings, Jet2.com, KLM, LOT, Lufthansa, Norwegian, Ryanair, Sprint Air, Swiss International Air Lines, Vueling Airlines.

A gdzie można się udać z krakowskiego lotniska? Między innymi do: Warszawy, Gdańska, Bydgoszczy, Londynu, Paryża, Helsinek, Amsterdamu, Kopenhagi, Barcelony, Pizy, Zurychu.

lotnisko kraków

Po warszawskim Okęciu jest to drugi w Polsce port lotniczy pod względem liczby odprawianych pasażerów, jak i odbywających się operacji lotniczych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s