Lotnisko Katowice – Pyrzowice

Rzut oka na początki…

Na początku było bagno… a właściwie to teren wielce bagnisty pomiędzy wsiami Pyrzowice, Mierzęcice i Zendek. W momencie, kiedy nastąpiło całkowite wysiedlenie ludności z tych terenów, przystąpiono do wstępnych prac melioracyjnych. W formie trójkąta powstały trzy pasy startowe, o długościach: 1000, 1500 i 1499 metrów. Do najczęściej używanych należał ten ostatnio, być może dlatego, że ukierunkowany był wschód – zachód, a dodatkowo w tym rejonie przeważały wiatry zachodnie.

Początkowo lotnisko nosiło nazwę Tarnowitz i należało do największych na świecie lotnisk III Rzeszy (20 tys. ha). Późniejszą nazwę – Udetfeld, zawdzięcza niemieckiemu pilotowi Luftwaffe – Ernstowi Udetowi.

Niemcy opuścili to miejsce w 1945 roku, dokładnie 18 stycznia, poddając je bez walki. Dokonali kilku zniszczeń pasa startowego, poprzez detonację, ale dnia 23 stycznia, tego samego roku, lotnisko zostało przejęte i odbudowane przez wojska radzieckie. 1948 rok to czas, w którym miejsce to wędruje w ręce polskich wojsk lotniczych.

Pierwszy lot samolotu pasażerskiego nastąpił w 1964 roku. Wtedy też oddano do użytku nowy pas startowy. Pierwsze regularne loty rozpoczęły się z dniem 6 października 1966 roku, kiedy to uruchomiono połączenie z Warszawą. Trzy lata później wybudowano pierwszy terminal.

katowice airport

Od 1 stycznia 2009 roku lotnisko zaczyna używać międzynarodowej nazwy – Katowice Airport.

Co do terminali…

Aktualnie są trzy pasażerskie, a ich przepustowość roczna wynosi 6 milionów pasażerów.
Otwarcie drugiego nastąpiło w 2007 roku, a trzeciego w 2015 roku.

Istnieje także terminal cargo, a pod względem tonażu załadunku, katowickie lotnisko zajmuje drugie miejsce po warszawskim.

Linie lotnicze i kierunki…

Z usług lotniska korzystają następujący operatorzy – Germanwings, Lufthansa, LOT, Ryanair, WizzAir.

ryanair

Detynacje, jakie można za pośrednictwem wyżej wymienionych odwiedzić, to m.in. Warszawa – Okęcie, Frankfurt, Londyn, Tel Awiw, Larnaka, Mediolan, Sztokholm.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s